Mısır Çarşısı Tarihi ve Çevresi Hakkında Bilgi

Mısır Çarşısı Mısır Çarşısı Tarihi ve Çevresinde Gezilecek Yerler Mısır Çarşısı, İstanbul’un en kalabalık noktalarından biri olan Eminönü’nde konumlanır. Eminönü deyince birçok İstanbullu’nun aklına önünde güvercinlerin uçuştuğu Eminönü Meydanı gelecektir. Her gün binlerce güvercinin konduğu bu cıvıl cıvıl meydan, bölgenin en önemli mimari eseri olan Yeni Cami’nin ve Mısır Çarşısı’nın giriş kapılarının kesiştiği yerdedir. Mısır…

İstanbul’da Bizans Dönemi Kiliseleri

Bizans Kiliseleri İstanbul’daki Bizans Dönemi Kiliseleri Konstantinopolis’in ilk üç kilisesi olan Aya İrini, Ayasofya ve Havariyyun kiliselerinden hiçbiri başlangıçtaki şeklini koruyamadı. Bu sebeple, İstanbul’un erken dönem kilise mimarisi ile ilgili bilgilerimiz, ilk Hristiyan kiliseleri hakkında bildiklerimizden ibarettir. Hristiyanlığın ilk kiliseleri, bir Antik Roma yapısı olan Bazilika’dan esinlenmiştir. Roma İmparatorluğu’nda 300 yıl boyunca yasaklanmış bir din…

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2020

Dolmabahçe Sarayı Dolmabahçe Sarayı Tarihi, Giriş Ücreti ve Saatleri Hakkında Bilgi İstanbul’a ayak basan ilk Osmanlı padişahı olan Fatih Sultan Mehmet, ilk iş olarak Beyazıt’ta bir saray yaptırdı. Sultanahmet‘te bulunan Topkapı Sarayı’nın inşaatı sırasında bu sarayda yaşadı. Topkapı Sarayı, padişah tarafından bir devlet işlerinin görüşüleceği bir toplantı merkezi ve geleceğin bürokratlarının yetiştirileceği bir okul olarak…

Bizans İmparatorluğu Kuruluş Tarihi

Bizans İmparatorluğu Nedir? Antik Roma’dan itibaren Bizans’ın kuruluş tarihi. Esas adı Doğu Roma İmparatorluğu olan Bizans nasıl kuruldu?

Fener Rum Patrikhanesi Tarihi Hakkında Bilgi

Fener Rum Patrikhanesi Tarihi ve Hakkında Bilgi. Fener Rum Ortodoks Patrikhanesinde görülecek eserlerden Aya Yorgi Kilisesi. Kısa ve özet bir şekilde Hristiyanlık dini tarihi. Fener Ve Balat Semtleri gezintisi için öneri ve tavsiye.

Topkapı Sarayı Turu ve Gezi Rehberi

Topkapı Sarayı gezilecek yerler ve eserler hakkında bilgi. Yürüyüş rotası ve gezi planı. Serhat Engül ile özel rehberli Topkapı Sarayı turu blog yazısı.

Ayasofya Turu ve Müze Gezi Rehberi

Ayasofya Müzesi tarihi, mimarisi ve gezilecek yerleri ile ilgili gezi rehberi blog yazısı. Serhat Engül ile özel rehberli Ayasofya turu hakkında bilgiler.

Efes Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi

Efes Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi. Efes nerededir? Hangi şehirde konumlanır? Efes Antik Kenti giriş ücreti 2018. Efes ne amaçla yapılmıştır? Hangi uygarlığa aittir? Efes hakkında bilgi ve kısaca özet olarak tarihi.