Mısır Çarşısı Tarihi ve Çevresi Hakkında Bilgi

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Tarihi ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Mısır Çarşısı, İstanbul’un en kalabalık noktalarından biri olan Eminönü’nde konumlanır. Eminönü deyince birçok İstanbullu’nun aklına önünde güvercinlerin uçuştuğu Eminönü Meydanı gelecektir. Her gün binlerce güvercinin konduğu bu cıvıl cıvıl meydan, bölgenin en önemli mimari eseri olan Yeni Cami’nin ve Mısır Çarşısı’nın giriş kapılarının kesiştiği yerdedir.

Mısır Çarşısı’nın tarihinden bahsedilen bir yazıda, Yeni Cami’nin adının geçmemesi mümkün değildir. Çünkü Mısır Çarşısı, aslında Yeni Cami Külliyesi’nin bir parçasıdır.

Osmanlı döneminde bir imparatorluk camii inşa edileceği zaman, yanına da bir çarşı inşa edilirdi. Bu çarşılar uzun dönemde camilerin bakım masraflarının karşılanması için gerekli olan bütçeyi sağlardı. Sultanahmet Camii’nin yanındaki Arasta Pazarı veya Ayasofya‘ya gelir sağlayan Kapalıçarşı, bu sistemin İstanbul’daki diğer güzel örnekleridir.

Mısır Çarşısı da, Yeni Cami’nin asırlar boyunca ayakta kalmasını sağlayacak bir ticarethane olarak inşa edilmişti. Ancak zamanla çarşının şöhreti, camiyi gölgede bırakacak kadar büyüdü. Bugün İstanbul’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin mutlaka görülecek yerler listesinde Mısır Çarşısı mutlaka bulunmaktadır.

Mısır Çarşısı Tarihi Hakkında Bilgi

Yeni Cami Külliyesi’nin inşaatı aslında Sultan III. Murad’ın eşi olan Safiye Sultan‘ın fikriydi. Safiye Sultan, oğlu III. Mehmed’in tahta çıkmasıyla Valide Sultan olmuş ve projeyi başlatmıştı. Ancak 1597’de temelleri atılan caminin inşaatı kısa süre sonra ertelendi. Safiye Sultan’ın ölümüyle tamamen duran inşaat, ancak 1660 yılında tekrar başlayabildi.

Caminin inşaatını yeniden başlatan kişi başka bir “Valide Sultan” olan Turhan Sultan oldu. Bu yüzden ne kadar halk dilinde “Yeni Cami” olarak bilinse de, caminin esas adı Yeni Valide Camii‘dir. Turhan Sultan oğlu padişah IV. Mehmed için camiye eşi benzeri olmayan güzellikte bir Hünkar Kasrı da ekletmişti.

Bu güzel caminin uzun süre boyunca ayakta kalmasını sağlayacak bir finansman gerekiyordu. Bu amaçla Ayasofya, Sultanahmet ve Süleymaniye örneklerinde olduğu gibi, yanı başına bir çarşı inşa edildi. Mısır Çarşısı, cami ile eş zamanlı olarak 1664 yılında hizmete açıldı.

Mısır Çarşısı Tarihi Hakkında Bilgi
Yeni Cami

L şeklinde bir yapıya sahip olan Mısır Çarşısı, yaklaşık 350 yıldır aralıksız hizmet vermektedir. İstanbul’un en işlek noktalarından biri olan Eminönü’nde konumlanan çarşının içinde yaklaşık 90 adet dükkan bulunur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu dükkanlarda yalnızca baharat satılırdı. Bu sebeple çarşının adı uluslararası kaynaklarda “Baharat Çarşısı” anlamında gelen Spice Bazaar olarak geçer.

Osmanlı döneminde şehrin en hareketli limanı olan Haliç’in kıyısında bulunan çarşı çok hareketliydi. Dükkanların önünde büyük varillerin içinde envai çeşit baharat satılırdı.

Osmanlı döneminde İpek ve Baharat yollarının geçiş noktasında olan İstanbul, Asya ile Avrupa arasındaki ticaretin merkez noktasını oluşturuyordu. Bu sebeple de en güzel İpekli kumaşlar ve baharatlar önce İstanbul’a getirilir, sonrasında ise Venedikliler ve Cenevizliler aracılığı ile Avrupa’ya ihraç edilirdi.

Hindistan ve Güneydoğu Asya’dan kervanlar aracılığı ile getirilen baharatlar, deniz yoluyla önce Mısır‘a ulaştırılıp, daha sonra İstanbul’a geldiği için çarşının ismi Türkçede “Mısır Çarşısı” olarak geçmektedir.

Mısır Çarşısı Çevresinde Gezilecek Yerler

Mısır Çarşısı’na gittiğinizde çevresindeki eserleri gezmeden dönmek büyük kayıp olur. Öncelikle çarşının hemen yanındaki Yeni Cami‘yi gezmenizi tavsiye ederim. Yine çarşıya çok yakın mesafede Osmanlı döneminin en nadide İznik Çinileri ile süslü olan Rüstem Paşa Camii de vardır.

Mısır Çarşısı’ndan çıkınca Mahmutpaşa Yokuşu’nu takip ederek Tarihi Yarımada’nın merkezindeki Beyazıt Semti’ne doğru da çıkabilirsiniz. Mısır Çarşısı’ndan yürüyerek Beyazıt Meydanı’na ve Kapalıçarşı‘ya ulaşmak yalnızca 15 dakika sürecektir.

Mısır Çarşısı’nın çevresinde İstanbul’un en iyi dönercileri, kebapçıları ve kokoreççileri bulunmaktadır. Büyük Postane Caddesi üzerinde Kral Kokoreç, Tahtakale’de Zümrüt Döner veya kebapları ile meşhur Hamdi Restaurant’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir